28/07/2020

Популистките лидери се представят зле в борбата с пандемията

Вашето мнение
You already voted!

Бойко Борисов. Снимка: видеокадър

Страните, които оглавяват световните класациите за смъртни случаи от Ковид-19, не са най-бедните, най-богатите или дори най-гъсто населените. Но те наистина имат нещо общо, а именно, че са ръководени от популистки лидери, които не се вместват в установените рамки.

Популизмът в политиката означава прокарване на политики, които са популярни сред „народа“, не сред елитите и експертите. Доналд Тръмп в САЩ, Борис Джонсън във Великобритания и Жаир Болсонаро в Бразилия, а също Нарендра Моди в Индия и Андрес Мануел Лопес Обрадор в Мексико се издигнаха до властта в демократични страни, оспорвайки стария ред, като обещаха социални облаги на народните маси и отхвърлиха върхушката.

Но се оказва, че когато става дума за битка с нова болест като Ковид-19, разрушителните политики на популистите се представят зле в сравнение с либералните демократични модели в страни като Германия, Франция и Исландия в Европа или Южна Корея и Япония в Азия.

Изследователи се терзаят дали либералната демокрация – политическата система, помогнала за разгромяването на фашизма през Втората световна война, изградила международни институции като Световната здравна организация и изглежда победила в Студената война преди три десетилетия, може да събере сили, за да се пребори с новия популизъм и да се справи със сложните предизвикателства на 21 век.

Ковид-19 ясно очерта тази дилема. „Това е криза на общественото здравеопазване, за чието решаване са необходими експертни умения и научни познания. Популистите по природа… изпитват презрение към експертите и науката, които са смятани за част от върхушката“, казва президентът на вашингтонския изследователски институт „Междуамерикански диалог“ Майкъл Шифтър. Той обсъждаше Бразилия, където са умрели най-малко 81 000 души.

„Популистката политика прави много трудно прилагането на разумни политики, които наистина решават проблема… или поне управляват кризата по-сполучливо.“

Съединените щати, Бразилия, Обединеното кралство и Мексико са все ръководени от лидери, които се отнасят скептично към учените и първонаално омаловажаваха болестта. В тези четири страни са половината от досегашните 618 000 смъртни случая от Ковид-19 по света, показват статистически данни, проследени от университета „Джонс Хопкинс“. Само в Съединените щати са регистрирани 142 000 от тях.

„Пандемията и икономическата криза разкриват цената на некомпетентността и че това всъщност има значение“, казва политологът Томас Райт от института „Брукингс“. Според него болестта „удря всяка сляпа точка, която популистите имат“.

„Те по същество призовават за разрушение, за да нападат държавата, и за недоверие към институциите. А в обективната реалност вирусът опровергава всичко това“, казва той. „Понеже е необходим функциониращ чиновнически апарат, трябва да имаш доверие на данните и да реагираш по научен начин.“

В Съединените щати и Бразилия Тръмп и Болсонаро на моменти омаловажаваха болестта, хвалеха недоказани средства за лечение и спореха с учените и здравните служители или ги пренебрегваха. Вместо да оформят и приложат последователна стратегия за борба с Ковид в своите държави, те често оставяха щатските и местните лидери да водят битката.

Във Великобритания Джонсън се забави да разпореди затваряния, когато болестта върлуваше на европейския континент. Той обаче започна да се отнася доста по-сериозно към битката с нея, след като той самият се разболя тежко и едва можеше да диша.

В Индия Моди подходи агресивно към болестта от гледна точка на затваряния и карантини, но също така спореше за фактите със статистиците на собственото си правителство, контролираше информацията и на моменти рекламираше хомеопатични и народни лекове.
Поставянето под въпрос на общоприетите факти е една присъща черта на популистките лидери. Друга характеристика е да рискуват да отблъснат своите бази от поддръжници, например като казват на хората да си стоят вкъщи или да носят маски на обществени места.

Трета присъща черта е сеенето на разделение, което обикновено прави сътрудничеството трудно постижимо. Накрая, четвърта характеристика е ръководен стил, който e благосклонен към бомбастичните изказвания и харесващите се на тълпата щуротии.
След като пандемията удари Бразилия – шестата по население държава в света, Болсонаро я омаловажи, като каза, че под карантина би трябвало да бъдат само хората, за които има голям риск, и похвали недоказани лекарства против малария.
Междувременно правителството на Болсонаро похарчи 22 милиарда долара, облагодетелствайки над половината население на Бразилия, според министерството на гражданските въпроси.

Подобно на Тръмп, който отпечата подписа си върху раздадените от американското финансово министерство спасителни чекове за коронавирус на стойност 1200 долара, правителството на Болсонаро се постара да направи така, че получателите в Бразилия да знаят на кого да благодарят – част от това, което Шифтър нарича наръчник на популисткия лидер за възхвала и изтъкване на собствената сила.

„Ако започнат да се съобразяват с науката, те подкрепят начина на мислене на върхушката, който според много от техните поддръжници е основната причина за проблема на страната на първо място“, казва той.

В Мексико, където досега са умрели 41 000 души, Лопес Обрадор настоя да се рестартира икономиката, докато заразяванията все още се увеличаваха. Няколко губернатори отказаха да се съобразят с настояването на федералното правителство за подновяване на дейностите. Лопес Обрадор продължи да пътува из страната и да се смесва с тълпите седмици след като страната потвърди своя първи случай на заразяване на 28 февруари. Вместо това той показа на хората талисмана, който по думите му го пазел.

Докато смъртността силно се увеличава в ръководените от популисти страни, положението е различно в по-голямата част от Европа, където болестта затихва, ако не е и вече победена. Германската канцлерка Ангела Меркел каза този месец пред Европейския парламент, че опитът на Европа е показал ползата от последователно ръководство. В Германия, която е четири пъти по-малка от САЩ, смъртните случаи са 9000.

Меркел, която се стреми да пресече по-нататъшния напредък на популистите в Европа, заяви: „На отричащия фактите популизъм бяха показани неговите граници“.

БТА

Рубрики:
Източник:   e-vestnik.bg

За сайта

Платформата vestnik24.eu е независима и свободна медия предоставяща напълно безплатно  информация на читателите си.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram