14/07/2020

АЕЦ “Белене“ няма разрешителни и от българските власти

Вашето мнение
You already voted!

Липсват валидни разрешения за проектиране за първи и втори блок на АЕЦ “Белене“, издадени от българската Агенция за ядрено регулиране. Това показва проверка на ядрения експерт проф. Георги Касчиев и адв. Албена Белянова, които от години се занимават с проекта за строителството на втората атомна електроцентрала.

Без тези разрешения НЕК не може да внася за одобрение в АЯР техническия проект за АЕЦ “Белене“, коментират експертите. Проблемът е, че последните две години писмено и устно е посочвано, че такива валидни разрешения има. Касчиев и Белянова са сезирали прокуратурата, ДАНС, антикорупционната комисия и Европейската комисия по този въпрос.

Преди две седмици EURACTIV България първи съобщи, че ядреният проект не е минал и през задължителното одобрение на Брюксел.

“Лицензионният процес е пряко свързан с безопасността и сигурността при изграждане на ядрено съоръжение, което, заедно с  липсата, за пореден път, на прозрачност и отчетност от страна на  АЯР, МЕ и НЕК пред обществеността, ни накара да сезираме компетентните институции“, коментира адв. Белянова.

Фактът, че валидни разрешителни от АЯР не са издадени, е виден от публикуваната информация на сайта на Агенцията за ядрено регулиране, припомнят двамата експерти. Точно обратното се твърди в документите по процедурата за възобновяването на проекта “Белене“, както и в годишния доклад за ядрената безопасност на АЯР за 2018 година.

Разрешенията за проектиране на двата блока на “Белене” са издадени през 2007 година и са изтекли през 2015-та и 2016 година. Нови разрешения след 2015 година не са издавани. Белянова коментира пред EURACTIV България, че информацията е известна на институциите, но досега няма реакция.

Странни обществени поръчки

Експертите информират, че ядрената агенция (АЯР) е възложила обществени поръчки за над 200 хиляди лева във връзка с процедурата за разглеждане на документите на “Белене“ от самия шеф на АЯР. Именно той трябва да издаде заповед за одобряване на изготвения технически проект на АЕЦ “Белене”. Въпреки това валидни разрешения няма, а лицензионният статус на проекта не е на етап издаване на заповед от шефа на АЯР за одобряване на изготвения технически проект на АЕЦ “Белене”.

Двамата експерти сезират българските и европейските институции заради липсващите разрешителни и изнесената подвеждаща информация. Сигналът е изпратен и до Европейската комисия.

Адв. Белянова и проф. Касчиев настояват за извършване на всеобхватна проверка на действията на  изпълнителната власт по проекта “Белене“. Искането е мотивирано с аргумента, че трябва да бъдат защитени “националните и финансовите интереси на страната“

Експертите смятат, че има риск срещу България да бъдат заведени бъдещи искове от участници в процедурата за избор на стратегически инвеститор заради подадена невярна информация. Според тях има реален риск да бъде уронен престижът на държавата пред международни институции и инвеститори.

Цената досега е близо 5 милиарда лева

Сигналът започва с напомняне, че проектът за втора атомна електроцентрала е струвал на данъкоплатниците 3.5 млрд. лв. до прекратяването му през 2012 година. Една трета от тези пари са заем за “Националната електрическа компания”, който тя трябва да върне до 2023 г.  В тази сума не са включени направените до 1991 година разходи в размер на 1.2 милиарда долара.

В сигнала се посочва, че решението за отмяна на прекратяването на проекта “Белене“ е станало без обществена дискусия. В момента има дело по този въпрос пред Върховния административен съд. Експертите изразяват своето недоумение от факта, че в провеждащата се в момента процедура за избор на стратегически инвеститор в ядрения проект и за дългосрочни купувачи на енергията са допуснати и доставчици на оборудване и предоставяне на финансови услуги. Те би трябвало да бъдат избрани в отделна конкурса процедура, пише в сигнала..

Адв. Белянова и проф. Касчиев напомнят и за получената наскоро информация от Европейската комисия по проекта “Белене“, за която EURACTIV България съобщи първи. ЕК обяви открито, че ядреният проект тепърва трябва да мине процедура по докладване и съгласуване в Брюксел.

АЕЦ “Белене” не е бил предмет на партньорска проверка от ЕС въз основа на спецификациите на направените стрес тестове за оценка на безопасността от 2011 г. след аварията в АЕЦ “Фукушима”. Експертите твърдят, че правителството подвежда обществеността и инвеститорите като представя като стрес тест проведената в периода 12-16 декември 2011 г. експертна мисия на Международната агенция по атомна енергия за преглед готовността на проекта АЕЦ “Белене”.

Рубрики:
Източник:   euractiv.bg

За сайта

Платформата vestnik24.eu е независима и свободна медия предоставяща напълно безплатно  информация на читателите си.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram