19/04/2020

Папата: ЕС е пред епохално предизвикателство, от което зависи бъдещето на света

Вашето мнение
You already voted!

Папа Франциск се помоли за десетките хиляди жертви на коронавируса във великденското си послание тази неделя. То бе излъчено наживо от празния площад във Ватикана  – безпрецедентно събитие в свят, белязан от изолация.

83-годишният папа говори на церемония, на която присъстваха само шепа свещеници и малък хор, разпръснат в огромната базилика “Свети Петър”.

“За много хора това е Великден на усамотението на фона на скръбта и мъката, която пандемията причинява, от физическото страдание до икономическите последствия”, заяви Франциск.

“След Втората световна война този обичан континент успя да възкръсне отново”, посочи той. И допълни, че “в момента Европейският съюз е изправен пред епохално предизвикателство, от което ще зависи не само бъдещето му, но и бъдещето на целия свят”.

Франциск апелира световните лидери да загърбят различията си и да подкрепят призива му “за незабавно прекратяване на огъня във всички краища на света” на фона на глобалната здравна криза.

“Това не е време за разделение”, каза папата.

Хуманитарните съображения изискват от световните сили да облекчат пагубните икономически санкции, наложени срещу противниците им, посочи той – възможна препратка към засегнатия от пандемията Иран.

Папата призова за “намаляване, дори опрощаване на дълговете, утежняващи бюджетните баланси на най-бедните нации”. Той подкани европейските нации да покажат същата солидарност, която са проявили и след Втората световна война.

Преди изявлението на Франциск официалният брой на заразените с коронавирус в Европа премина прага от 75 000 души.

Пандемията, бушуваща пред затворените порти на Ватикана, погуби живота на повече от 110 000 души и постави милиарди хора по света в изолация.

Великден в изолация

По време на речта на папата повече от 1,3 милиарда католици по целия свят бяха в принудителна изолация и само малък брой църкви останаха отворени в най-светия ден на християнството.

За първи път в историята посланието на Франциск беше предавано наживо с помощта на технологиите на фона на новата болест, която преобрази обществата ни и промени начина, по който религиозните обичаи се спазват.

Религиозни водачи по целия свят също последваха примера на папата и намериха алтернативни решения за посрещане на Великден.

Във Великобритания архиепископът на Кентърбъри Джъстин Уелби – духовният лидер на англиканската църква – проведе литургия с хиляди зрители чрез видео предаване от кухнята си.

Архиепископът на Панама, Хосе Доминго Улоа, сложи маска и ръкавици и обиколи града в папамобила, използван при посещението на Франциск в страната миналата година.

По-рано в Севиля, Испания, поклонници оставиха венци с цветя пред заключената църква, откъдето обикновено започват празничните шествия.

В Италия, най-пострадалата нация в Европа, великият италиански тенор Андреа Бочели изнесе концерт наживо на празния площад пред величествената миланска катедрала.

Въпреки годините разрушителна война, празненствата в християнските квартали на Дамаск продължават. Католиците в Сирия наблюдаваха наживо литургията във Фейсбук, публикувана от патриарха на страната.

В Йерусалим няколко свещеници също се събраха в църквата “Възкресение Христово” –  затворена както и църквите във Ватикана – за да се помолят на мястото, където християните вярват, че Исус е разпнат, погребан и възкръснал.

Рубрики: ,
Източник:   vestnik24

За сайта

Платформата vestnik24.eu е независима и свободна медия предоставяща напълно безплатно  информация на читателите си.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram